2 kwietnia 2015 nasze miasto kolejny raz włączy się w obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu, ustanowionego 21 stycznia 2008 roku podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Dzień ten ma na celu uświadomić i uwrażliwić społeczeństwo na problemy osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin. Jego charakterystycznym elementem jest oświetlenie na niebiesko najważniejszych, najwyższych oraz wyróżniających się budynków na całym świecie. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism. W 2012 roku ponad 2000 budynków na świecie zmieniło swój kolor na niebieski, jako gest solidarności z osobami z autyzmem. W ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu w dniach 2 i 15  kwietnia w Częstochowie odbędzie się już 4 edycja akcji „Zapal się niebiesko dla autyzmu – Częstochowa 2015”. Celem akcji jest propagowanie i rozpowszechnianie  wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu  oraz kształtowanie postaw poszanowania dla „inności”, tolerancji i akceptacji osób niepełnosprawnych wśród częstochowian. W ubiegłym roku budynek Ratusza został podświetlony na niebiesko. Zebrani na Placu Biegańskiego uczestnicy integracyjnej uroczystości wypuścili w niebo 1000 niebieskich balonów, jako symbol uwolnienia się od stereotypów oraz utworzyli łańcuch przyjaźni i solidarności z osobami z autyzmem , zagrali dla nas licealiści z częstochowskich szkół a gwiazdą wieczoru był Mrozu. W Częstochowie organizatorami akcji są Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „Daj mi czas” Urząd Miasta Częstochowy a współorganizatorami Zespół Szkół Specjalnych Nr 23 im. Janusza Korczaka i Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Problemami Autyzmu.

W tym roku ponownie będziemy pochylać się nad problemami osób dotkniętych autyzmem. Honorowy patronat tak jak rok temu obejmie Prezydent Miasta Częstochowy – Krzysztof Matyjaszczyk oraz Jego Ekscelencja ks. Abp. Wacław Depo, Metropolita Częstochowski.
2 kwietnia podświetlimy na niebiesko Pałac Ślubów,  wyświetlimy krótki film nakręcony z okazji naszej akcji pt.; „Razem na Niebiesko” w którym wystąpili; osoby z autyzmem, Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, Arcybiskup Wacław Depo, Muniek Staszczyk, Piotr Machalica, Michał Bąkiewicz, Małgorzata Iżyńska, młodzież z częstochowskich szkół. Przeprowadzimy również konkurs plastyczny „Zaczaruj świat na niebiesko z kolorową plamą i kreską” wraz z Radiem Fiat i Czestochowskie24.pl.
15 kwietnia to natomiast wielkie wydarzenie na Placu Biegańskiego wystąpią 69 i Ampera i z koncertem Donatana i Cleo. Ponadto wystąpi uczennica Zespołu Szkół Specjalnych Nr 23 im. J. Korczaka w Częstochowie

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców Częstochowy do zaangażowania się w tę ogólnoświatową akcję i zwrócenie uwagi na poważną kwestię, jaką jest autyzm.